Connect with us

Güncel

Banka Hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır ? Banka da bulunan hesaplara çeşitli nedenler ile konulan bloke nasıl kaldırılır. Banka hesap blokesi nasıl kaldırılır tüm detayları ve sık sorulan sorular ile haberimizde.

BANKA HESABINA BLOKE NEDEN OLUR ?

Haberimizin hemen başında ilk olarak banka hesabına bloke neden konulur bunu anlatalım. Bankalarda bulunan hesaplara bloke banka tarafından veya devlet kurumları tarafından bankalardan talep edilerek hesaba bloke koydurur. Eğer banka da bulunan hesabınıza konulan bloke banka tarafından konulmuşsa bu durum hesabınız üzerinden yapılan veya yapılmak istenilen yanlış bir işlem nedeniyledir. Örneğin bir hesap numarasına para göndermek isteyen birisi hesap numarasında bir hata yapar ve yanlışlıkla sizin hesabınıza para gönderir ve bu durumu bankaya bildirirse banka incelemesi sonuçlanana kadar para hemen çekilmesin diye incelemesi bitene kadar hesaba bloke koyar. Haberimizin esas konusu ise özellikle vergi borçları nedeniyle vergi daireleri tarafından talep edilen ve banka hesaplarına gelen hesap blokeleri.

VERGİ DAİRESİ BANKA HESAP BLOKE KALDIRMA
Değerli bankaweb.com ziyaretçisi vergi borcunuz nedeniyle banka hesabınıza bloke gelmişse, hesabınızda ki blokeyi kaldırmak için borcunuzun olduğu vergi dairesine giderek borcunuzu ödemeniz ve yapılandırarak ilgili bankaya olan yazıyı alıp bankaya iletmeniz gerekmektedir. Vergi dairesine borcunuzu ödediğinizden daireden bankaya yazı borcu yoktur yazısı yazmasını istemeli ve bu yazıyı da bankanıza vergi borcunuzun ödeme dekontları ile birlikte iletmelisiniz.. Bankanız borcu yoktur yazısı ve dekontlar ile yapacağınız başvurudan sonra hesabınıza konulan blokeyi kaldıracaktır.

BANKA HESABI BLOKESİ

Başka bloke durumları ise hesabınızda yolunda olmayan harcamalar nedeniyle mali şube tarafından bloke konulmasıdır. Mali şube tarafından hesabınıza konulan blokenin nedeni ise vergi kaçakçılığı, kara para aklama şüphesiyle hesabınıza bloke konulmasıdır. Bunun nedeni hesabınıza aylık olarak belli bir düzeyde para aktarılmasıdır. Maliye hesabınıza gelen paranın kaynağını ve neden vergisini vermediğiniz için hesabınızı takibe başlayabilir, Özellikle internet üzerinden para kazananlar vergi vermemelerini nedeniyle maliye tarafından hesaplarına bloke konularak çıkarılan ceza ve vergilerin ödenmesi istenir. Bu durumda borcunuzun yapılandırır veya öderseniz banka hesabınızda ki blokeniz kaldırılır.


BANKA HESAP BLOKESİ NASIL KONUR

Banka hesap blokesi, Eğer alacaklı kişi ve kuruluş kamu kurumu ise Kurum alacaklı kişinin bilgilerini ve borç miktarını bütün bankalara gönderir, Hangi bankada hesabınız bulunuyorsa hesabınıza bloke konulur. Eğer alacaklı kişi ve kuruluş kamu kurumu değilse hesap blokesi ancak icra yoluyla koyabilir.

BAŞKA BANKADA HESAP AÇARSAM BLOKE KONULUR MU?

Hesabında bloke bulunan kişilerin aklına gelen ilk soru başka bankada hesap açarsam bloke devam eder mi? Bloke işlemi esnasında bütün bankalara bloke yazısı gönderilir, eğer o esnada bankada hesabınız varsa bloke işlemi yapılır, hesabınız yoksa banka tarafından hesabınız olmadığı alacaklı kişiye bildirilir. Bu yüzden bloke esnasında hesabınız yoksa daha sonrasında ise başka bir bankada hesap açarsanız blokeden kurtulabilirsiniz. Ancak bu durum geçici bir çözüm olmakta alacaklı kişi tekrardan bloke yazısı göndermesi halinde bloke tekrardan konulur.

Banka Hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları

Hesabıma kredi borcundan dolayı bloke konuldu. Kredi notum düşer mi acaba?

Kredi notunuzun düşmesi bloke ile ilgili olmayacaktır. Zaten kredi borcunuzu ödemediğiniz için notunuz düşmektedir.

Banka hesabıma vergi dairesi tarafından bloke konulmuş, vergi borcumu yapılandırırsam bloke kalkar mı?

vergi borcunuzu yapılandırmanız sonrasında vergi dairesi hesaplarınıza konulan blokeleri kaldıracaktır.

Hesabıma bloke konulmuş başka bankada hesap açsam bloke konur mu

İlk başlarda belki yeni hesabınıza bloke gelmeyecektir ancak ilerleyen günlerde yeni hesabınıza da bloke konacaktır.

BANKA BLOKE SORGULAMA

Banka bloke sorgulama nasıl yapılır ? Bloke sorgulamanızın online bir yolu bulunmamaktadır. Hesabınızın olduğu bankaların müşteri ilişkilerini arayarak hesabınızda bloke bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar