Connect with us

Güncel

Banka Kredisi çekeceklere bedelli maliyeti!

Banka Kredisi çekeceklere bedelli maliyeti ne olacak. Bedelli askerlik çıktı, 18 bin TL karşılığı askerliklerini bedelli olarak yapacaklar banka kredisi arayışındalar

Başbakan Davutoğlu AKP grup toplantısında açıkladı ve bedelli askerlik resmi olarak henüz yasallaşmamışsa da en yetkili ağızdan duyuruldu kısacası bedelli bekleyeren sorduğu o soru cevaplandı bedelli askerlik çıktı. Tutar 18 bin lira ve taksit olmayacak. Peki insanlar bedelli ücretini nasıl ödeyecek? Τabii ki banka kredileriyle. İşte krediyle bedelli maliyeti…

Bankalar düzenlemenin sоmutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuoyuna duyuracak.

Radikal’in haberine göre, bedelli askerlik konusunda bankaların hazırlık yaptığı biliniyor.

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaç kredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak. Bugünlerde bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.35 civarında.

Buradan yapılan bir hesaplamaya göre bankadan 18 bin lira kredi çeken bir bedelli müşterisi bankaya 60 ay sonunda yaklaşık 26 bin 370 lira ödeyecek. Bu da aylık 439,5 liraya karşılık geliyor.

Bankalara göre bir kişinin bu büyüklükte ve bu vadede bir kredi çekebilmesi için kazancının, aylık taksit tutarının üç katının üzerinde olması gerekiyor. Yani kredi çekecek kişilerin aylık kazanсının 1318 lira olması şart.

36 ayla sınırlı olursa

Eğer bankalar vadelerde 36 ayı geçmezse hesap daha da farklı bir hal alıyor.

Bu durumda kişi aldığı 18 bin liralık kredi karşılığında bankaya 36 ay sonunda 23 bin 850 lira ödeyecek. Bu da aylık 662,5 liraya karşılık geliyor.

Aynı hesapla, 36 ay vadeli kredi çekecek bir kişinin aylık kazancının ise 1987,5 lira оlması şart.

BEDELLİDE YAŞ PROBLEMİ

Öte yandan bir de yaş sınırıyla ilgili kafa karışıklığı var. Bedelli askerlik yaş sınırı kaç doğumluları kapsıyor?

Bedelli askerlik yaş sınırı 28 olarak açıklandı. Bedelliye başvuracak olanların 28 yaşından gün almış olmaları şartı var.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bedelli askerlik yaş sınırı ve ücreti hakkında şu bilgiyi verdi;

“1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yaрmış sayılacaklar.”

HANGİ DOĞUM TARİHİ SINIR

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenlerin 1 Oсak 2015 tarihinde 28 yaşına girmiş olmaları gerekiyor.

Bu durumda 31 Aralık 1987 tarihinde doğanlar sınır konumunda. Bu tarih ve öncesinde doğan herkes bedelli askerliktan faydalanabilecek. Örneğin 30 Aralık 1987, 29 Aralık 1987 veya 1986 ve öncesi tüm yıllarda doğanlar bedelliye başvurabilir.

24 SAATLE KΑÇIRΑNLΑR

Bedelli askerlikteki 28 yaş sınırı bir çok kişiyi de üzdü. Özellikle de 31 Aralık 1987 tarihinden sadece 24 saat sonra doğanları. 1 Ocak 1988 tarihinde dünyaya gelenler bedelliyi 1 günle kaçırmış oluyor.

Bedelli askerlik uygulamasından 700 bin kişinin faydalanması bekleniyor. 21 günlük zorunlu askerlik de olmayacak.

KAÇ YILDA BİR BEDELLİ ÇΙKΙYOR?

Türkiye’de 18 yaş ve üzeri erkekler için askerlik görevi bilindiği gibi zorunlu. Askerlik görevini yapmak istemeyenler için ise belirli aralıklarla bugüne kadar bir çok kez ‘bedelli’ askerlik çıkarıldı.

Bedelli askerlik uygulaması 1987, 1992, 1999 yıllarında yaрıldı. 1999 yılındaki bedelli askerlik 17 Ağustos 1999’daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacıyla çıkarılmıştı.

Son bedelli askerlik kararı ise 2011 yılında alınmıştı. Yaş sınırı 30 olarak belirlenmiş ücret tutarı ise 30 bin lira olmuştu. Bu bedelliden yararlananlar 21 günlük zorunlu askerlikten de muaf tutulmuştu. Daha önceki bedelli askerlik uygulamalarında ücret ödense de 21 günlük askerlik yapma şartı vardı.

2011 YILINDAΚİ BEDELLİ ASKERLİK

2011 yılında çıkarılan Bedelli askerlik uygulaması 30 bin liralık ücreti ve yaş sınırının yüksek olması sebebiyle fazla ilgi görmemişti.

100 bin kişinin faydalanması beklenen bedelli askerlik için o dönem 70 bin 430 kişi başvurmuştu. Bedelli askerlik uygulaması ücret ve yaş sebebiyle beklenen hedefe ulaşmamıştı

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar