Connect with us

Güncel

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları ve Çeyiz Hesabı Sorgulama

27 Yaşını geçmemiş ve evlenmek isteyen gençler için devlet tarafından evlenecek gençlere maddi imkansızlıklar yüzünden ertelemek zorunda kaldıkları hayallerini gerçekleştirebilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmesi planlanan çeyiz hesabı başvuruları rekor kırdı ve başvuru sayısı 30 bini geçti.

Evlenmek isteyen fakat maddi imkansızlıklar nedeni ile hayallerini ertelemek zorunda kalan gençlere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmesi planlanan yardım için Çeyiz Hesabı Başvuru Sayısı Rekor Kırdı ve başvuran kişi sayısı 30 bini aştı.

18 Nisan 2016 yılında uygulanmaya başlayan çeyiz hesabı yardımı hatırlanacağı üzere 16 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmişti. 27 yaşını aşmamış ve evlenmek isteyen gençlerin maddi yönden sıkıntı çekmemeleri amacı ile devlet tarafından atılan bu adım ilgi ile takip edilmiş ve uygulamanın yürürlüğe girmesi ile başvurular alınmaya başlanmıştı.
Bugün çeyiz hesabı başvuru kabul eden bankalar 15 adet olup açılan bu hesaplarda biriken para 25 milyon Lirayı geçmiş durumdadır.

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları

Öncelikle çeyiz hesabı devlet katkısı yardımı alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olmanız gerekmekte. Ayrıca yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da bu uygulamadan faydalanabilir. Çeyiz yardımı 27 yaşından önce yapılan ilk evlilik için geçerlidir.

Çeyiz yardımı devlet katkısından faydalanabilmek için, sisteme katılan bankalardan birinde çeyiz hesabı açılması gerekli. Açılan bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması şart. Aylık minimum birikim yapabileceğiniz tutar 100 TL olup dileyen 3’er aylık dönemlerde hesaplarına birikim aktarımı yapabilirler. En az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması sonucu birikim tutarına ek %15 devlet katkısı veriliyor. 5 yıl ve sonrası yapılan birikimlere ek devlet katkısı %20’ye çıkmakta. Bu oranlara mukabil yapılan devlet yardımı 5000 TL ile sınırlı.
Çeyiz hesabı başvuru yapanların ve sisteme katılanların ödemelerini aksatmaması önemli. Aylık birikim yapanların senede 3 defa, 3’er aylık birikim yapan gençlerin senede 1 defa aksatması, çeyiz hesabının kapatılmasına neden oluyor.

Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz hesabı başvurusu yapmış ve düzenli ödemelerini gerçekleştiren, devlet katkısı almaya hak kazanan gençler evlilik tarihinden itibaren ki 6 ay süre içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair nufus müdürlüklerinden alacakları belge ile birlikte çeyiz hesaplarının olduğu bankaya başvuru yapmaları gerekiyor. Sonrasında ki 2 ay içerisinde çeyiz yardımını bankanızdan alabiliyorsunuz. Çeyiz hesabı ilk ödemeleri 2019 yılında başlıyor. Çeyiz parası sorgulama işlemi için o zamana kadar beklemeli ve birikimlerinizi tam yapmalısınız.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar