Connect with us

Güncel

Çeyrek altın fiyatları ne kadar? – 2 Ekim 2015

1 Ekim itibari ile altın fiyatları nasıl bir çizgide seyredecek? Bayram dönüşü piyasalardaki altın fiyatları ile ilgili son değerlendirmeleri uzmanlar yorumladı. Peki çeyrek altın fiyatı ne kadar? İşte 2 Ekim 2015 altın fiyatları ve ayrıntılar..

Spot altının ons fiyatı 1,114.90 dolar olurken, son dört seansta yüzde 3.4 kayıp yaşadı.

Altın fiyatları ABD’den gelen güçlü özel sektör istihdam verilerinin FED tarafından faizlerin artırılacağı beklentilerini yükseltmesiyle iki haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Spot altının ons fiyatı çok değişmeyerek 1,114.90 dolar olurken, iki haftanın en düşük seviyesi olan 1,111.60 doların hemen yukarısında seyrine devam etti. Altın son dört seansta yüzde 3.4 kayıp yaşadı.

Altın, Fed yetkililerinin borçlanma maliyetlerinin görünümü ile ilişkin görüşlerini daha açık bir şekilde ifade etmeleri ile birlikte, Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi sonucu, kaybını korudu ve kayıplarını üst üste beşinci çeyreğe yaymaya yöneldi.

Bloomberg’de yer alan habere göre, spot altın, Cuma günkü seviyesi olan ons başına 1,146.20 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:37’de 1,145.96 dolara geldi. Metal Cuma günü yüzde 0.7 aşağıda kapandı.

Altın, Fed’in yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımına yönlenmesi ile birlikte, son bir yılda yüzde 5.8 düştü. St Louis Fed Başkanı James Bullard Cuma günü, Fed Başkanı Janet Yellen’ın 2015 yılında sıkılaştırma olabileceğini kaydetmesinin ardından, gelecek ay faiz artırımına gidilebileceği olasılığını dile getirdi. Yüksek faizler, yatırımcısına tahviller gibi faiz vermeyen ve hisse sentleri gibi getiri sağlamayan altının alternatif yatırım araçları karşısında cazibesini azaltıyor.

Singapur’da Bloomberg TV’ye değerlendirmede bulunan UBS Wealth Management emtia icra direktörü Wayne Gordon, “Eğer Fed, bizim beklentilerimize paralel olarak, Aralık ayında faiz artırımına giderse, bunun, en azından kısa vadede, altın içi negatif bir faktör olduğunu düşünüyoruz” dedi ve fiyatların, 2016’da yükselişe geçmeden önce, faizdeki artışın etkis ile, kısa vadede 1,050 dolara ya da kısa süreliğine bu seviyenin altına inebileceğini sözlerine ekledi.

İSTİHDAM VERİSİ

Fed’in Ekim ayında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 18 görülürken, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığı yüzde 43 olarak öngörülüyor. ABD’de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verileri, işgücü piyasasının sağlamlığına ilişkin ilave işaretler verebilir.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Perşembe günü 4.35 ton artarak 1,522.34 tona çıktı. Eylül ayından bu yana fazla değişmeyen varlıklar geçen ay altı yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Sydney’de Fat Prophets analisti David Lennox, “Altın fiyatlarının ralli yapmasını beklemiyoruz,” dedi ve “Cuma günkü düşüş dikkate alındığında, bugün bir düzeltme ihtimali var. Piyasa Yellen’ın yorumlarına göre kendisini ayarlıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 0.2 düşüşle ons başına 15.087 dolara geriledi. Platin, Çarşamba günü Ocak 2009’dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, fazla değişmeyerek ons başına 944.45 dolarda kaldı.

Saxo Bank Global Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altın konusunda yapıcı olmaya devam ettiklerini belirterek, “Altının onsundaki kritik eşik 1.080 doların üzerinde kalındığı sürece yıl sonu tahminimiz olan 1.250 doları koruyoruz” dedi.
Saxo Capital Markets AŞ Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Hansen, emtia piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hansen, petrol ve endüstriyel metallerin belirleyici olduğu emtia fiyatlarının, son 10 yılı aşan bir sürenin en düşük seviyelerine gerilediğine işaret etti.

Küresel ekonomide talebin düşüş sinyali verdiğini anlatan Hansen, dünyada başlıca emtia tüketicisi Çin’deki yavaşlamanın da talebe yönelik endişeleri tetiklediğini kaydetti.

Hansen, böyle bir ortamda yatırımcıların “güvenli liman” arayışına girdiğini aktararak, “Son bir kaç yılda altının güvenli liman rolü ciddi biçimde yara aldı. Altının bu rolü geri alması için fırsatlar doğdu ancak Yunanistan kaynaklı endişeler, gelişmekte olan piyasalar krizi ve borsalardaki zayıflama, bu fırsatları destekleyecek ortam yaratmadı” diye konuştu.

Son piyasadaki belirsizliğe, 10 Ağustos’ta Çin’in para birimi pozisyonunu düzenlemede izlediği yöntemleri değiştirmesinin neden olduğunu vurgulayan Hansen, “O günden bu yana TL ve S&P 500 endeksinin yüzde 8 değer kaybettiğine şahit olduk ancak altın ise yüzde 1,5 değer kazandı. Biz altın konusunda yapıcı olmaya devam ediyoruz. Altının onsundaki kritik eşik 1.080 doların üzerinde kalındığı sürece yıl sonu tahminimiz olan 1.250 doları koruyoruz. Söz konusu seviyede yaşanacak bir kırılma fiyat tahminimizi aşağı çekmemize yol açar” görüşlerini paylaştı.

“PETROLDE TOPARLANMA UZUN SÜRECEK”

Hansen, petrol piyasasına da değinerek, OPEC ve diğer başlıca petrol üreticilerinin pazar payı için girdikleri mücadelenin küresel arz fazlasını tetiklediğini, bunun da ciddi bir fiyat çöküşüne neden olduğunu söyledi.

Bu aşamada petrol piyasasında toparlanmaya uzanan yolun çok uzun olduğunu savunan Hansen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Petrol piyasasında durumun 2016 sonuna kadar düzelmesi zor gözüküyor. İran’a yaptırımların gelecek yıl kaldırılacağını da dikkate almakta yarar var. Normalde düşen fiyat beraberinde talep artışı ve üretim kısıntısı getirir. Bizim, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı için yıl sonu fiyat beklentimiz 50 dolar seviyelerinde. Brent petrolün varil fiyatının ise yıl sonunda 55 dolar olmasını öngörüyoruz.”

Hansen, Türkiye’ye ilişkin beklentilerini de aktararak, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı yaklaşırken, TL’deki zayıflığın arttığını ifade etti.

Yabancı yatırımcıların, riskli ama daha yüksek getirileri olan gelişen ülke varlıklarına karşı çekimser kaldığını belirten Hansen, “Türk şirketleri çoğunluğu dolar üzerinden olan dış borçlarında daha yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya gelecek. Türk lirasının yılbaşından bu yana yüzde 30 değer kaybı, uluslararası büyüme oranları yukarı yönlü devam ettiği sürece ihracatçıların yararına olabilir” dedi.

“FAİZ ÇEKİCİ ANCAK RİSKLER VAR, YABANCI GELMİYOR”

Saxo Capital Markets AŞ Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu da toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dolar/TL ve BIST 100 endeksine ilişkin beklentilerinin sorulması üzerine Divanlıoğlu, şunları kaydetti: “Türk lirasında şu anda iki şeye bakıyor olmamız lazım. Bunlardan biri faiz oranları. Faiz oranlarının da enflasyonla korelasyonuna bakılmalı. Şu anda 2 yıllık gösterge faizlerin yüzde 12’ye yaklaştığı bir ortamda gelecek seneye ilişkin enflasyon beklentileri yüzde 7,5 civarlarında. Bu da yaklaşık yüzde 4,5 civarında bir reel faiz anlamına geliyor ki normalde yabancı yatırımcı için bunun çok çekici bir oran olması lazım ancak yabancı yatırımcının içeri girdiğini görmüyoruz çünkü iki büyük risk var. Bunlardan biri yaklaşan seçimler ve diğeri de sınırlarda yaşanan jeopolitik riskler. Bunların bertaraf edilmesi gerekiyor.”

Divanlıoğlu, belirsizliklerin ortadan kalkması durumunda dolar/TL’nin 3-4 ay önceki seviyelerine geri dönmesinin beklenebileceğini aktararak, “Yaklaşan seçimlerin atlatılması ve jeopolitik risklerin bertaraf edilmesi durumunda dolar/TL’de 2,70 seviyelere doğru geri çekilme yaşanabilir. Bu da yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş anlamına geliyor ayrıca eğer bu belirsizlikler ortadan kalkarsa yatırımcıların bonolara ilgisinin artmasıyla reel faiz yüzde 2 seviyelerine gerileyebilir” diye konuştu.

BIST 100 endeksinin TL bazında 75.000 puan seviyelerinde olduğuna ancak dolardaki düşüş nedeniyle endeksin değerine dolar bazında bakılması gerektiğine dikkati çeken Divanlıoğlu, şöyle devam etti: “Dolar bazında BIST 100 endeksinin değeri, şu anda neredeyse 2009’un başındaki seviyelere dönmüş durumda. Bu da yine yabancı yatırımcıya çok çekici gelmesi gereken bir seviye. Banka endeksine baktığımızda piyasa defter değeri de 1’in altına düşmüş durumda ve bu da yabancı yatırımcı için cazip bir oran.

Demek ki söz konusu iki risk ortadan kalkar ve oralarda bir istikrar görülmeye başlanırsa, piyasamızda da ciddi derecede yukarı doğru bir gidiş olabilir. Bununla birlikte seçimlerin nasıl sonuçlanacağından çok, belirsizliğin ortadan kalkması yabancı yatırımcı için önemli. Seçim sonuçlarından koalisyon da çıksa, tek parti iktidarı da çıksa bu seçim belirsizliğinin ortadan kalkması anlamına gelecektir.”
FAİZ 6 YILIN ZİRVESİNDE FAİZ 6 YILIN ZİRVESİNDE

“FED’İN İŞİ ÇOK ZOR”

Divanlıoğlu, Fed’in faiz artırımına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ABD’deki bono fiyatlarına baktığınızda aralık ayındaki bir Fed’in faiz artırımı ihtimalinin yüzde 40 civarında olduğunu görüyoruz. Diğer yüzde 60’lık kısım 2016’nın başına kaymış durumda. Sadece fiyat tarafına teknik olarak baktığımızda görünen tablo bu. Bence Fed’in işi çok zor çünkü bir yıldır bu konu konuşulduğu için üzerlerinde ciddi bir güvenilirlik baskısı var. Dünyanın olduğu konjonktür Fed’in kararlarını onlar aksini söylese de çok ciddi şekilde etkiliyor.

ABD’nin gerek Japonya gerek Çin ve gerekse de Avrupa ile büyük ticari ilişkileri mevcut ve eğer bu ülkelerde durum kötüye giderse kendini de bacağından vurmuş olur. Bu nedenle de eğer erken bir faiz artırımına giderse kendi içlerinde dünyada zaten çok iyi olmayan bazı durumları daha da kötüye götürme endişesi olacaktır. Bu endişeden dolayı benim görüşüm, faiz artırmaları kolaydan çok zor olacağı yönünde.”

Fed’in faizleri geç artırmasının, erken artırmasından daha büyük risk taşıdığını vurgulayan Divanlıoğlu, belirsizliklerin devam etmesinin piyasalarda olumsuz havayı tetiklediğini dile getirdi.

Divanlıoğlu, piyasa koşullarının Fed’in faiz artırımını öteleyeceğine işaret ettiğini savunarak, “Ben, aralık ayında Fed’in az faiz artırımı yapacağını bekleyenler arasındayım. ‘Faiz artırımı yapıyorum ama bundan sonra da hızlı bir faiz artırmayacağız, biraz durup etrafa bakacağız’ mesajı verilebilir. Ancak eğer bu psikolojik baskı ve güvenilirlik baskısı olmasa bence faiz artırımını 2016’ya bırakacaklar gibi geliyor” ifadelerini de kullandı.

KAYNAK: MİLLİYET COM TR

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Güncel

Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama, banka kara liste sorgulama nasıl yapılır, kara listede olup olmadığımı öğrenme, kara listede miyim öğrenme, kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenirim ve merkez bankası kara liste sorgulama yöntemleri hakkında bilgiler haberimizde…

Değerli okurumuz hayatınızın bir döneminde ekonomik sıkıntılarınız nedeniyle bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödeyememiş ve takibe düşmüş olabilirsiniz. Bankalara olan borçlarınızı ödeyemediğiniz de yasal takibe uğrarsınız ve bankalar sizi sorunlu müşterilerini aldıkları kara listeye dahil edebilirler. Kara listeye dahil edilirseniz uzun bir süre kredi veya kredi kartı gibi bankaların kredili hizmetlerinden yararlanamazsınız. Peki kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenirim? Kara liste sorgulama nasıl yapılır? Banka kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haberimizin hemen başında belirtmeden geçmeyelim bankaların kredi hizmetlerini kullanıyorsanız  borçlarınızın tamamını düzenli olarak gününde ödemek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki kullandığınız ürünlerin (Krediler, Kredi Kartları, Mevduat Hesapları) ödemelerini gününde yapmıyor, düzensiz ödeme performansı gösteriyorsanız banka siciliniz bozulmaya başlayacaktır. Bu tarz işlemlerin devamında banka borçlarınız yasal takibe düşerse de artık sizin hakkınızda kara liste işlemi başlamış olacaktır. Eğer borçlarınız yasal takibe düşer ve ödeme yapmamaya devam ederseniz kara listeye girmiş olursunuz.  Peki kara listede miyim nasıl öğrenebilirim?

Banka Kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Ödeme performanslarınız ve tüm banka ürün kullanım detayları Merkez Bankası tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Durum böyle olunca ödeme olumsuzlukları da Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınacağından sorun yaşadığınız banka ve diğer tüm bankalar bu kara liste durumunu görecektir. Onun için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız ve kara listeye düşmemek için gayret göstermelisiniz. Eğer ki kara listeye düşerseniz bu durumun altından kalmak seneler sürecektir. Kara liste durumu sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlar Findeks sistemi ile beraber tüm bankalara aktarılacağı için tüm bankalar tüm sicilinizi görecektir.

Kara listede miyim nasıl öğrenirim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birden çok yolu olduğunu söyleyelim. Mesela kara listede olup olmadığınızı bir banka başvurusu yaparak anlayabilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında reddedilecektir. Eğer kara listede olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız en yakın bankaya giderek banka çalışanları ile görüşebilir, kredi notunuzu ve kredi sicilinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Banka çalışanı sizin kara listede olup olmadığınızı da görecektir. Öğrenmenin en basit ve ücretsiz yolu da budur. Bir diğer yöntem ise kredi notlarımızın kayıt altına alındığı ve tüm bankalar ile paylaşıldığı sistem olan Findeks sistemidir.

Findeks sistemi ile kara liste sorgulama: Eğer ki kredi kartı kullanıyorsanız 8 TL‘lik bir ödeme ile findeks.com üzerinden bankalar ile olan 5 yıllık geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Bankalardaki son 5 yıllık imajınızı findeks sayesinde öğrenebilir ve ücretsiz kara liste sorgulama yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem sayesinde kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

Kara listeden nasıl çıkabilirim?

Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız öncelikle bu duruma düşmenize sebep olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Geçmişten kalan borçlarınız varsa bunları sıfırlamadan kara listeden çıkamayacağınızı da unutmamalısınız. Sizin kara listeye girmenize sebep olan bu borçlar tamamen kapanmadan, bankaların sürekli takibi altında olacaksınız. Eğer borçlarınız avukata düştüyse hızlı bir şekilde avukatlar ile iletişime geçerek borçlarınızı ödeme yoluna gidebilirsiniz. Tüm uğraşlarınıza rağmen de kara listeden çıkamıyorsanız kara listede olanlara kredi veren bankalar isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devamı

Öne Çıkanlar