Connect with us

Güncel

Erken Ödenen Kredi de Erken Ödeme İndirimi Olur mu?


Erken ödenen kredi de erken ödeme indirimi olur mu sorusu hakkında merak ettikleriniz tüm detaylarıyla haberimizde. Kredi çekenler ellerine kredilerini toptan ödeyebilecekleri nakit geçtiğinde tüm kredisini erkenden kapatmanın yollarını arar. Bazı durumlarda da birçok kredi çeken kişiler, tek kredi çekerek borçlarını tek kaleme indirme ve aylık ödeme miktarını düşürmeye çalışır. Bu nedenle birçok kişi ” kredi borcumu erken ödesem ne kadar indirim olur ?” diyerek banka şubelerine gitmekteler.

Çekilen krediyi erken ödeme çekilen kredi türüne göre değişiklik gösterir. Bunun için kredi erken ödeme indirim hesaplama işlemi banka tarafından yapılır ve kredi sözleşmesine göre kredi indirim hakkı varsa müşteri bundan faydalandırılır.

Konut Kredilerine Erken Ödeme İndirimi Yok

Konut kredilerinde erken ödeme kapsamında indirim yapılmaz. Bunun nedeni konut kredilerinin özel sözleşmeler, ipoteklendirme ve uzun vadelerle çekilmesidir. Konut kredileri bu nedenle diğer kredilere göre daha düşük faizlerle müşterilere verilmektedir.

Konut kredisi çeken biri uzun vadelerde, düşük taksit oranları ve düşük faiz oranları ile krediyi çektiği için erken kapama veya erken taksit ödeme işlemlerinde faiz indirimi hakkını elde edememektedir. Bunun dışındaki ihtiyaç ve taşıt kredilerinde ise gerek ödeme planındaki taksitleri ödediğinde gerekse de kredinin tamamını erken ödeyerek kapattığında faiz indirimine hak kazanır.

Yani krediyi erken ödediğinde toplam rakamla krediyi ödeme planına uygun olarak ödediği taksitlerin toplamı arasındaki rakam farklı olacak ve krediyi erken ödediği için daha az para cebinden çıkacaktır. Çekilen krediyi erken ödeme kişiye bu haliyle faiz indirimi kazandırdığı gibi her yıl yaptığı çeşitli sigortalardan muaf olacağı için de avantaj sağlar. Tüm bunlar bankaların özel olarak belirlediği kredi erken ödeme indirim hesaplama sistemi ile belirlenir.

Kredi borcumu erken ödesem ne kadar indirim olur sorusunun yanıtını banka şubelerine giderek öğrenmek isteyen kişiler, elde ettikleri indirim hakkına göre ödeme yaparak, hem uzun vadeye yayılmış borçlarını erken kapatırlar hem de taksitlerdeki indirim hakkı neticesinde ödenmesi gereken tutarın altında bir rakama kredilerini kapatırlar. Çekilen krediyi erken ödeme işlemi bankaların şubelerinden yapılmaktadır. Kredi kapama işlemi olarak ifade edilen bu işlem için kredi erken ödeme indirim hesaplama işlemi uygulanır.

Erken Kredi Ödemenin Faydaları

Kredisini erken ödeyen müşteri ayrıca Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sisteminde de olumlu bir kredi sicil puanına sahip olur. Kredisini erken ödeyen müşteri kredi borcuna sadık ve gelir düzeyini, ödeme dengesini iyi ayarlayan müşteri olarak görülür. Bu şekilde kredisini ödeyen müşteriler hem indirim hakkından faydalanır hem de gelecek dönemlerde kredi çekmesi halinde onaylanma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Özetle kredi borcunu erken ödeyen müşterilerin kredi borçlarını erken kapama indirimlerini şubelerden öğrenebilirler. Bu krediler konut kredisi hariç diğer kredileri kapsayan bir indirim hakkını ifade etmektedir. Erken ödeyen müşterilerin kredi performansları da olumlu bir şekilde puanlandırılır.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar