Connect with us

Güncel

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır

Kara liste sorgulaması nasıl yapılır, Bankalar 90 günü aşan gecikmeler sonucunda tahsil edemedikleri borcu hukuksal olarak almak için hukuksal işlem yürütürler. Bankaya olan borcunuz bu duruma düştüğünde sizde kara listeye girerseniz.

Banka müşterisi olduğunuz da ve bankaların sağladığı ve kullandığınız hizmetlerin örnegin krediler, kredili mevduat hesapları ve kredi kartları sizlere bazı sorumluluklar yüklemektedir. Bu konudaki kriter, hesaplara ait borçların periyodik olarak düzenli ödenmesidir. Ödemelerde düzensizlik ve aksilikler kara listeye girmenize yol açabilir. Ödemelerdeki gecikmeler öncelikle gün sayısına faiz işletilerek belirli bir düzeye kadar olağan sayılmaktadır.Bu gecikmelerle ilgili sınır 90 gündür. Bu limiti aşan gecikmeler sonucunda bankalar tahsil edemedikleri borcu hukuksal olarak almak için gerekli mercilere başvurur. Bu durumda kara listeye girersiniz. Mahkeme sürecine giren borçlar Merkez Bankası’na bildirilir. Merkez bankası borçlunun sicilini kara listeye alır. Kara listeye isminiz girdiğinde bankaların hiçbir kredi ve promosyonlarından yararlanamayız. Kara listeden çıkmak ise kolay değildir.

Kredi Sicilimizi Nasıl Temizleriz ?

Daha önce ödeyemediğimiz kredi ve kredi kartı borçları sicilimize işlenmektedir ve bizim için var olan veri havuzlarında biriktirilmektedir. Kredi çeken banka müşterilerinin kredi çekebilmesi için halk arasındaki tabiri ile ”kırmızı kalem yememeleri” gerekmektedir.
Kredi sicilimizi temizlemek için en az 5 yıl beklemek gerekmektedir. Bu süre zarfında bankalar size yine kredi vermeye yanaşmayacak ve ürünlerinden yararlanmanıza izin vermeyecektir.Bu 5 yıllık süre zarfında önce borçlarınızı ödemeniz sizin lehinize olacaktır.
Esasen kredi verilirken sicilden çok kredi puanınız baz alınır ama yetersiz bir puanınız varsa şansınız yoktur.

Devlet tarafından sicil affı da gelebilir, bu işinizi kolaylaştırabilir ve Merkez Bankası’ndaki siciliniz temizlenebilir. Fakat diğer bankaların bilgi havuzlarında siciliniz halâ saklanmaktadır.
< Banka kara listesinden kaydınızın kaldırılması için öncelikle yasal takibi kaldırmış olmanız gerekmektedir. Aksi durumda takibe alındığınız tarihten başlamak üzere 10 yıl boyunca hiçbir bankacılık işleminden yararlanamayacağınız gibi, hesaplarınıza para giriş olduğu anda bloke edilecek, borcunuza istinaden borçlu olduğunuz hesaba aktarılacaktır. Kara liste hakkınızda tutulan risk raporudur. Sonraki süreçte yeniden kredi kullandığınızda, minimum 1 sene boyunca düzenli ödeme yapmanız şarttır. Bunu başarmak için ipotekli kredi kartı kullanabilirsiniz.Kara listede olduğunuz için üzerinize kayıtlı malları teminat göstererek, bu katılığı esnetebilirsiniz.


Kara Liste Nasıl Sorgulanır ?

Kara liste sorgulama işlemini Merkez Bankası’nın sunduğu sistem üzerinden yapabiliriz. Merkez Bankası’ndan kara liste sorgulama talebinizden sonra durumunuzu netleştirecek bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca borç mahkemeye intikal etmek üzere avukata verilmişse kara listeye alındınız demektir.
Merkez Bankası’nın 1211 sayılı kanunla belirtilen şekilde gerçek ve tüzel kişilere ait karşılıksız çek, negatif nitelikte ferdi kredi ve kredi kartları, protestolu senetleri ve risk bilgilerini kaydettiği bir veritabanı bulundurmaktadır. Halk arasında ”kara liste” denilen şey burada kayıt altına alınmış olma durumudur.Söz konusu veri tabanı tüm bankaların ve kredi kurumlarının erişimine açıktır.Bir dilekçe ile Merkez Bankası’na başvurularak ;
-Talebinizi açıkça belirtin.
-Şahsen yada vekiliniz aracılığı ile yazışma adresinizi bildirin.
-Tüzel kişi iseniz imza sirkülerinizin fotokopisini ekleyin.
-T.C kimlik numaranızı belirtin.
-Nüfus cüzdanı veya pasaport gibi geçerli bir kimlik belgesi fotokopisini ekleyin.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar