Connect with us

Gündem

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı. Bankalardan çeşitli ihtiyaçlarımız için nakit ihtiyacımız olduğunda kredi çekmek istemekteyiz ve kredi çekmek istediğimiz de Bankalar kredi vermeden önce belirli kriterlere göre oluşan kredi notumuza bakarak kredi çekmeye uygun olup olmadığımıza karar vermekteler. Kredi notu belirli bir seviyenin altında olan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanırken belirli seviyelerde kefil göstererek kullanım sağlattırılabilir.Eğer oluşan kredi notu yüksek seviyelerdeyse banka müşterisinin kredi başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

KREDİ NOTUNA ETKİ EDEN KRİTERLER NELERDİR

Kredi notuna etki eden kriterler güncel borçluluk durumu , geçmiş dönem borç ödeme düzeni , kredi kullanım yoğunluğu ve diğer bankacılık işlemleridir.Banka müşterisinin borçluluk oranı gelirinin %60’ıunun üzerindeyse yüksek borçluluk oranı nedeniyle kredi notunda düşme görülecektir.Ayrıca mevcut yada geçmiş dönem 5 senelik ödeme düzeninde gecikmeler varsa bu durumda kredi notunu olumsuz etkileyen bir etkendir. Bankalardan kredi kullanım yoğunluğu kredilerin ödemelerinde gecikme yoksa kredi notunuzu olumlu olarak etkiler.Kişinin birden çok bankadan kredi kullanmış olması ve bu kredilerin geri ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması kredi notunu yükseltecektir.

KREDİ NOTU TÜKİYE ORTALAMASI NEDİR?

Türkiye ortalamasına göre kredi notu 1.400 puan civarındadır.Bu puanın üstünde kredi notunuz varsa bankalardan kredi çekerken zorluk yaşamadan işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

1.600 puan ve üstü bir skora sahip olan banka müşterileri bankalar tarafından sıklıkla hazır kredi kullandırmak üzere aranan müşteri grubuna dahil olurlar.

KREDİ NOTU PUAN ARALIĞI

Kredi notu aralığı 0-1900 puan arasında değişmektedir.1.400 puan altında ki skorlar az riskli , riskli ,çok riskli olarak derecelendirilmektedir.

0-700 puan aralığı çok riskli grup olarak değerlendirilmektedir.Bu puan aralığında olan banka müşterilerinin başvuruları çok fazla inceleme yapılmaksızın red olacaktır.Bu skala aralığında ki müşterilerin yapması gereken eğer bir kara liste durumu söz konusu değilse ellerinde kredi ve kredi kartlarını ödeyebilecek şekilde harcayıp ay sonunda tüm borcun ödenmesini gerçekleştirerek kredi notlarını yükseltebilirler.

700-1100 puan aralığı riskli gruptur.Seviyeleri çok riskli gruba oranla dahi iyi bir düzeyde olsa dahi yeni başvurulacak bankacılık ürünlerini almak için yeterli değildir.Kamu bankalarından kefil göstererek kredi alabilmeleri söz konusu olsa da faiz oranları yüksek olacaktır.

1.100-1.400 arasında ki puan skalası az riskli gruptur kefil göstermeksizin düşük miktarlı kredilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilecektir.Ancak faiz oranları risk durumu nedeniyle normal kredilerin oranlarına göre yüksek olabilir.

1.400-1.600 puan aralığı kredi başvuruları için uygun bir aralık olarak değerlendirilmektedir.Bu aralıkta yapılan başvurularda kefil istenmeksizin optimum faiz oranları ile kullandırma gerçekleştirilir.

1.600-1.900 puan aralığı ise bankalar nezdinde en iyi puan aralığı olarak değerledirilir.Düzenli ödeme geçmişine bağlı olarak düşük faiz oranları ile krediler sunulur ve müşterilere hazır kredi imkanları sağlanır.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN KREDİ NOTU KAÇ OLMALI

Genel olarak 1.400 puan ve üstünde ki bir aralığa sahip banka kullanıcıları kredi çekebilmek için her bankaya başvuruda bulunabilirler.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Gündem

Ücretsiz Findeks Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Findeks Kredi Notu Öğrenme sorusu sitemize en çok gönderilen sorulardan birisidir. Bu konu ile ilgili önceki haber ve bilgilendirmelerimize ek olarak bu haberimiz de de findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? konusunda açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız. Findeks Kredi Notu sizin ne kadar kredi kullanabileceğinizi ve krediyi ne kadar kolay kullanabileceğiniz gösteren bir nevi finansal karneniz…

Siz de Findeks Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum diyorsanız size birden fazla yöntemle Findeks Kredi Notunuzu nasıl öğreneceğinizi anlatacağız. Bunun için söylediğimiz gibi birden fazla alternatifimiz var…

Bu alternatiflerin ilki Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks internet sitesi. Findeks . Com üzerinden sisteme üye olarak 1 TL’den başlayan fiyatlarla kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Findeks‘in resmi sitesi olan www.findeks.com adresi üzerinden üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra kredi kartınızla ödemenizi yapabiliyor ve anında kredi notunuz ile birlikte risk analizlerinizi de görebiliyorsunuz.

Findeks Kredi Notunu öğrenmenin bir diğer yolu ise bankaların internet ya da cep şubeleri.. Bankaların internet ya da cep şubelerine giriş yaptıktan sonra büyük çoğunlukla başvurular bölümü altında göreceğiniz Findeks Kredi Notu Sorgulama linkinden kolayca sorgulamanızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bankalar bu işlem için 5 TL civarında bir ücreti kredi kartınızdan ya da hesabınızdan tahsil ediyorlar..

Findeks Kredi Notunu en kolay ve güvenilir öğrenme yöntemlerinden biri de Findeks ve Turkcell işbirliği ile hayata geçirilmiş olan Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisi. Bu servisten yararlanmak için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne TC Kimlik numaranız boşluk Doğum Yılınızı yazarak 1122 ‘ye gönderebiliyorsunuz. Findeks Kredi Notunuz size en kısa sürede SMS olarak gönderilecektir. Turkcell bu işlem karşılığında sizden 9 TL tahsil edecektir.

Findeks Kredi Notu bankalarla olan tüm ilişkilerimizde bizi temsil eden bir puanlama ya da bir sicil kaydımız.. Bu nedenle de kredi notumuzun çok fazla gerilemesine izin vermeden bütçemize uygun borçlanmalı ve sık sık kredi notumuzu takip ederek sicilimizin bozulmasına izin vermemeliyiz.

Devamı

Gündem

Bağkurlu olan anne süt parası alabilir mi?

Süt parası olarak bilinen diğer adıyla emzirme ödeneği parası bağkurlu olan anneler de alabilir mi detaylarıyla haberimizde. Emzirme parası almak için ilgili şartlara sahipseniz süt parası alabilirsiniz. Bağkurlu anne süt parası alabilir mi sorusu sitemize iletilen sorular arasında bulunuyor. Aynı durum sigortalı bir işte çalışan anneleri de kapsamakta. Bu nedenle süt parası almak için aşağıdaki etkenlere dikkat etmenizde fayda var.

Kimler Emzirme Süt Parası Ödeneği Alabilir?

Eşi yani bayanın kocası sigortalı bir işte çalışsa bile emzirme ödeneği alabilir. Bildiğiniz gibi süt parası için ilgili mevzuata bakıldığında 5510 sayılı kanunun 4. maddesi esas alınıyor. 1. maddenin a ve b bentleri baz alındığında bu sigortalıları kapsayan bilgi mevcuttur. Bakıldığında SSK’lı çalışanlar ile BağKur’lu dediğimiz esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneğinden yararlanacak bireylerdir.

4/c olan devlet memurları ne yazık ki bu kapsama girmiyor. İlgili yasada 01.10.2008 öncesi bağkurlular (4/B) bu parayı alamıyorlardı. Ancak düzenlenen mevzuata göre bu tarihten sonra bağkurlular da emzirme parası yani süt parası alabiliyorlar artık. Aslına bakıldığında doğum parası olarak süt parası adlandırılan bu ödenekten herkesin yararlanması gerekiyor.

Bağkurlu Anne Nasıl Süt Parası Alabilir?

İşte her annenin merak ettiği soruların başında acaba çalışan bağkurlu anne adayı, nasıl süt parası alabilir. Emzirme parası olarak ne kadar bir para verilecek? İşte detaylar

İşinin yada eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olması,
Çocuğun sağ olarak dünyaya gelmiş olması,
Sigortalıların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bulunması, şartları aranır. Emzirme ödeneği sağ doğum olması şartıyla her bir çocuk için verilmektedir.
Süt parası başvuruları için size en yakın kaymakamlık binasına giderek anne ve çocuğun TC kimlik fotokopisini götürüp, sosyal hizmetlere teslim etmeniz gerekiyor. Sürekli karıştırılan sorulardan biri de emzirme parasının her ay ödenip ödenmemesi. Zira süt parası her ay ödenmez doğum başına olarak verilmektedir. Ne zamanki anne çocuk doğurursa bir defaya mahsus verilmektedir.

Devamı

Gündem

Kolay Kredi Veren Bankalar 2016

Kolay kredi veren bankalar 2016 yılı içerisinde çok fazla detay ile uğraştırmadan, kefil istemeden kolay kredi veren bankalar ile ilgili bilgiler, Kolay kredi veren bankalar hangileri olduğunu haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

Bbankacılık sektöründe yaşanan yogun rekabette büyük oranda artarken bankaların kendi aralarında yaşadıkları bu rekabet en çok tüketicilere yaramaktadır. Günümüzde kredi notu yüksek olan kişilerE bankalar kredi verebilmek adına birbirleri ile yarışmaktadır. Özellikle de kredili müşteri sayısı düşük olan bankalar çok daha kolay kredi onayı verebilmektedir. Zaten kredi notu yüksek olan kişilerin kredi ön onayı alması çok kolayken kredi notum düşük diyen kişilerin ise bu konuda biraz daha ısrarcı olmaları gerekmektedir. Sizde kredi başvurum reddedildi diyorsanız öncelikle kolay kredi onayı veren bankalar arasından seçimde bulunmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Buna ek olarak kredi başvuru tutarınızı biraz daha düşürdükten sonra tekrar kredi başvuru formu doldurmanız size yardımcı olacaktır.

Kolay kredi veren bankalar arasında ilk sırayı Finansbank almaktadır. Finansbank kredi onayı için aylık gelir belgesi talep etmekte olup bu belgeyi teslim eden kişilere çok daha kolay bir şekilde kredi onayı vermektedir. Yine yeni bankalar arasında yer alan Odeabank ile Şekerbank ihtiyaç kredisi başvurularında daha kolay bir şekilde kredilerin onaylanmasını sağlamaktadır.

Banka sayısının artması ile beraber kolay kredi veren bankalar 2016 yılında artış göstermekle beraber yine de kara listedeyken kredi almak ne yazık ki mümkün değildir. Yani en kolay kredi veren bankalar dahi ne yazık ki kredi onayı konusunda olumsuz karar vermekte olup bu bankaların tek sağladığı kolaylık kredi notu düşük kişilere kredi vermesidir.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Bankalardan kredi kullanmadan önce mutlaka her bankanın şubeleri üzerinden kredi teklifi almayı ihmal etmeyin !![/box]

2016 yılı için  bankalar müşterilerine yeni yeni kredi kampanyaları ile daha iyi hizmet vermeyi hedeflemektedir.2016 yılında bankalar üzerinden rahatlıkla kredi kullanmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken tüm bankalarda kredi teklifi alarak karşılaştırma yapmaktır.Böylece öncelik olarak bankalar arasında sizlere en uygun krediyi hangi bankanın vermiş olduğunu bulabilirsiniz.

Diğer bir adım olarakda hangi bankadan kredi kullanacağınıza karar verdikten sonra bankanın size vermiş olduğu kredi kampanyaları arasından seçim yapabilirsiniz.2016 yılında en kolay kredi veren bankaların listesi şu şekildedir.

  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Odeabank
  • Halkbank
  • Finansbank
  • İşbankası
  • Vakıfbank

Bu bankalar üzerinden kolay bir şekilde düşük faiz ve uzun vade oranları ile kredi kullanabilirsiniz.

Devamı

Öne Çıkanlar