Connect with us

Güncel

Kredi Sicil Affında Son Durum (2017)

Kredi sicil affından son durum 2017 yılı itibariyle kredi sicil affı konusu Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan genel kurul ile birlikte kabul edilmiş ve bu konuda Resmi Gazetede yayımlanan ilgili yönetmelik ile birlikte hayata geçirilmişti. Bu düzenleme ile birlikte şartları yerine getiren kişilerin sicil aflarının yerine getirilmesine dair işlemler başladı. Ancak sicil affı bekleyen insanların kafasında bu konuyla ilgili ciddi anlamda kafa karışıklığı yaşanıyor. Bu haberimiz sicil affı yürürlüğe girdi mi ne yapmak gerekiyor gibi sorulara cevap verecek ve süreç hakkında sizleri aydınlatmaya çalışacağız.Mevcut düzenlemenin kanun haline getirilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onayı ile birlikte artık bu konunun yasal bir geçerlilik kazandığını söylemek gerekiyor. Yani kredi sicil affı yasal olarak yürürlüğe girdi diyebiliriz. İlgili kurumlarca gereğinin yerine getirilmesi gerekiyor. Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan herkesin bu aftan yararlanabilme hakkı bulunmaktadır. Kredi sicil affının Meclisten geçmesi ile birlikte bu konuda maalesef aynı kolaylığı bankaların gösterdiği görülmemektedir. Yani kredi sicil affından yararlanmak isteyen vatandaşlara maalesef bazı zorluklar çıkarılmakta, kredi tahsisi konusunda da bankaların epeyce cimri davrandığını söylemek gerekiyor.

Kredi sicil affı ile ilgili çalışmalar konusunda ön planda olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda; bankaların bu konuda vatandaşlara sıkıntı çıkardığını duydukları, bu konuda bankaların da üzerine düşeni yapması gerektiği yönünde bir çok beyan olduğunu görmekteyiz. Özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ‘nin beyanlarına bakıldığında; bu kararın bankalarla koordineli bir şekilde alındığı ve bu nedenle bu karara bankaların da uymaları gerektiği yönündeki beyanları hepimizin malumu. Hatta Sayın Bakanın bu kararı alırken bankalarla birlikte istişare yapıldığı, dolayısıyla bu karara uymanın gerektiğini söylediği görülecektir.

Kredi Sicil Affı Nasıl Uygulanıyor?

Kredi sicil affı; daha önceden ödenmemiş borçlar nedeniyle kara listeye girmiş kişilerin ilgili yükümlülükleri yerine getirdikten sonra sicil kayıtlarının temizlenmesi şeklinde uygulanıyor. Ancak burada bir parantez açmak gerekirse; düzenlemede dikkat çeken bir ayrıntı bulunuyor. Buna göre; her ne kadar düzenleme yapılmış ise de; bankalara, kredi sicili bozuk bir kişinin, kredi sicil affından yararlanmış dahi olsa kendi kayıtları üzerinden işlem yapma hakkı veriyor. Yani banka dilerse kendi kayıtlarına göre kişinin kredi başvurusunu reddedebilecek ya da onaylayacak. Bu açık nedeniyle maalesef bazı kişiler açısından bankalar konuyu ağırdan alabiliyor ya da daha seçici davranabiliyor.

Kredi sicil affından yararlanan kişilerin; tüm borçlarını kapatmış olmaları halinde (ki zaten bu durum sicil affından yararlanabilmenin şartlarından birisidir) çok yüklü meblağlarda olmasa da kredi çekebilecekleri düşüncesindeyiz. Ancak bu konu çok fazla suistimal aracı edileceği için bankaların size kredi verirken çekimser davranmasını da anlayışla karşılamalısınız. Dolayısıyla sicil affından yararlandıktan sonra en azından 6 ay kadar ödemelerinizi düzenli yapıp, sonrasında kredi başvurusu yapmanız sizin adınıza daha avantajlı bir durum olacaktır. Bu 6 ay zarfından en azından kredi notunuz bir toparlama gösterecektir.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar