Connect with us

Güncel

Sicili kötü olanlara kredi veren bankalar


Kötü sicili olanlara kredi imkanları sunulmaktadır. Tabi ki sicili bozuk olan kişilere kredi verilirken bankalar belirli şeyler talep etmektedir. Bankalar borcunu ödeyemeyecek kişilere kredi fırsatları vermezler. Borçlar yüzünden hukuki yollarla uğraşmak istemeyen bankalar bu kredi fırsatını kendisini garantiye alacak şekilde vermektedir. Geçmiş yıllarda bankalar ile sorun yaşamış ve sicili kötü olanlara bankalar nasıl kredi vermektedir? Sorusunun cevabına haberimiz içerisinden erişebilirsiniz.

Kara Liste Ne Demek

Kara listeyi kısaca açıklamak gerekirse kişinin bankayla arasında ki kötü ilişkiden dolayı bankalar tarafından yer aldığı konumdur. Kara listeye girmek için ödemesi gereken kredi borçlarını ve kredi kartı borçlarını ödemeyen kişilerin genel olarak yer aldığı listedir. Bazı kişilerin ise aylık gelirleri ödemelerinden daha düşüktür, bu yüzden borçlarını ödeyemezler. Bu kişilerde bankalardan tarafından kara listede bulunan kişilerdir. Borçlar yüzünden icralık olan ve hukuki yollara başvurulan bütün kişiler bankalar açısından kara listede bulunmaktadır. Kara liste dediğimiz durum kişinin tamamen maddi ödemeleriyle alakalıdır. Bu listede yer alıyorsanız kredi fırsatlarından kefilsiz ve şartsız yararlanamazsınız. Bu listeden temiz bir konuma çıkmak istiyorsanız 5 yıllık bir süre sizi beklemektedir. Bu süreyi bankalarla aranızda olan finansal işlemlerle biraz daha kısaltabilirsiniz. Bu listeden çıkabilmek için öncelik olarak var olan borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Bu borçlarınızdan sonra herhangi bir bankada her ay düzenli para girişi çıkışı yapacağınız bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu para giriş çıkışlarından dolayı bankalar sizin bir gelirinizin olduğuna kanaat getirecektir.

Kötü Sicil İle Kara Listenin Farkları

Kötü sicili bulunan kişiler bankalara tamamen borçları yüzünden mahcup vatandaşlardır. Bankalar u kişilere kredi vermezler. Kara listede bulunan kişiler ise, kredi notu düşük olan kişilerdir. Kötü sicile göre daha iyi bir konumdadırlar. Kara listede yer alan kişiler kredi ödemeleri konusunda risk teşkil eden kişilerdir. Bankalar kötü sicili olan kişileri çok farklı bir keseye koymuştur. Ancak bu sicilin nasıl oluştuğu ve borçların ne kadar büyüklükte olduğu durumu da kişiden kişiye kötü sicil konusunda bankaların bakışını değiştirebilmektedir.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olan kişilere hiçbir banka kredi imkanı vermek istemez. Bankalar kendilerini garantiye almak isterler. Bu durumda da düzenli ödeme yapabilen ve düzenli ve yüksek geliri olan kişilere daha çok kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kişileri müşteri olarak tercih edebilmektedir. Bankaların sicili bozuk olan kişilere ancak ipotek edilecek bir malı olduğunda veya gösterecekleri bir kefil durumunda kredi verebilmektedirler. Bankaların kredi alacak kişinin hakkında olumsuz bir raporu var ise kefilsiz, şartsız kredi verme imkanı yoktur. Kefilsiz ve şartsız kredi teklifini kesinlikle kötü sicilli müşterilere vermemektedirler. Bir krediye gelir belgesiz ve maaş bordronuz olmadan başvurursanız zaten olumlu sonuç almak pek mümkün değildir. Eğer ki maaşınız da bir icra durumu var ise bu durum banka tarafından anlaşılmakta olup bu durumda da kredi alma imkanınız olmayacaktır. Kefil kullanarak kredi veren bankalar ise kefil gösterilen kişiyi bankalar ile arasında iyi finansmanı geçen ve geliri yüksek olan kişileri istemektedir.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar