Connect with us

Güncel

Tüm Yönleriyle Kredi Notu ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir


Bankalardan kredi almak için önemli bir kriter olan kredi notu ile ilgili tüm yönleriyle kredi notu ve kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu nedir, kredi notu bileşenleri nelerdir ve kredi notu nereden ögrenilir hakkında tüm detaylar haberimizde…

Kredi notu düzenlemesinden önce maaş bordrosu ve nüfus cüzdanınızla gelirinizle orantılı olarak çok rahat kredi çekebiliyorken artık kredi notunuza göre kredi başvurunuz olumlu veya olumsuz değerlendiriliyor. Yani geliriniz yüksek bir düzeyde olsa bile kredi notunuz düşük ise kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilebiliyor. Diğer taraftan düşük bir gelirle birlikte yüksek bir kredi notuna sahipseniz kredi başvurunuz olumlu olarak değerlendirilebiliyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu 1995 yılında 11 banka tarafından ortaklaşa kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenen, müşterinin tüm finansal geçmişinden hareketle müşteriyi “en riskli” gruptan “çok iyi” gruba doğru kategorize bir puanlama cetvelidir. Bu doğrultuda KKB bankacılık sektörüne, bireysel ve kurumsal müşterilere kredi notu belirleme hizmeti vermek için sorgulama platformları kurulmuştur.

Kredi Notunun Bileşenleri

Kredi notunun iyi veya kötü olmasını etkileyen birçok bileşen vardır. Mevcut kredilerin ödenme zamanları kredi notunun %35’ini, mevcut hesap ve borç durumları kredi notunun yine %35’ini, yeni kredi kullanımı kredi notunun %11’ini, kredi kullanım yoğunluğu kredi notunun %10’unu diğer bileşenler ise kredi notunun %9’unu oluşturmaktadır.

Bu bileşenler yardımıyla 1’ den 1900’ e kadar oluşturulan kredi notu sizin kredi başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına etki eder. Kredi notu 1-699 arası en riskli, 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi ve 1700-1900 arası çok iyi olarak nitelendirilmektedir.

Kredi notunun bileşenler nelerdir açıklayalım.

-Mevcut kredilerin ödenme zamanı: mevcut kredilerinizin taksitlerinin ödenmemesi veya geç ödenmesi kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Öyle ki 1-2 gün gecikme dahi kredi notunuzu olumsuz etkilerden 30 günlük bir gecikme kredi notunuzu daha da aşağı çeker. Bu bileşen içinde sadece krediler değil kredi kartları da bulunmaktadır. Aynı şekilde kredi kartlarının da geç ödenmesi veya ödenmemesi bu anlamda kredi notunuzu etkiler.

-Mevcut hesap ve borç durumları: Bankalara olan borçlarınız, ek hesap borçları ve kredi kartı kullanılabilir limit durumu bu bileşen içinde yer almaktadır.

-Yeni kredi kullanımı: Yeni bir kredi sizin için alınan yeni bir risk olduğundan yeni kredi kullanımı kredi notunuzu düşürür.

-Kredi kullanım yoğunluğu: Birçok kez kredi kullanmış ve taksitlerini düzenli ödeyerek kredilerini kapatmış bir müşterinin kredi notu hiç kredi kullanmamış bir müşteriye göre daha yüksektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız ve kredi kartınız yoksa kredi notunuz düşük görülebilir. Kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz sorusunu merak ediyorsanız; öncelikle bir kredi kartı alarak kullanın ve borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyin. Bu sayede kredi notunuz yükselecektir. Birden fazla kredi borcunuz varsa ve bunların aylık ödemelerinde sıkıntı yaşayıp gecikme oluyorsa tüm borçlarınızı tek bir kredide yapılandırın ve aylık taksitlerini düzenli ödeyin. Tabi en önemlisi kredi taksitlerinizi ve kredi kartı borçlarınızı geciktirmeden ödemeniz. Tüm bunları yapmanız halinde kredi notunuz aydan aya yükselme trendine girecektir.

Kredi Notunuzu Nerden Öğrenebilirsiniz?

Kredi notunuzu bankanızın internet şubesinden her bankanın belirleyeceği ücret karşılığında veya 4,72 TL karşılığında sorgulama sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Güncel

TC Kimlik ile Bankadan Para Çekilir mi?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve bankacılık sektörünün teknolojinin en son nimetlerini müşterilerine sunmaları nedeniyle bir çok bankacılık hizmetini çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. TC kimlik ile para çekme nasıl olur? TC kimlik numaramızı göstererek para çekebilir miyiz detaylar haberimizde.

TC Kimlik ile para çekme


TC kimlik numaramız yani dolayısıyla TC kimliğimiz yanımızda olduğunda banka kartımız yanımızda olmasa bile bankadan para çekebiliriz. Örneğin en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

TC Kimlik no ile ATM’den Para Çekme

AATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanız istenebilir, bu nedenle cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekebilir.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme


Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayı da kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz.

TC Kimlik ile ATM’den para çekebilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Banka hesabı olan farklı bir kişi sizin cep telefonu numaranıza para ve şifre gönderebilir. Siz bu şifreyi kullanarak ATM’den para çekebilirsiniz. Ayrıca bankada hesabınız var ve kartınızı kaybettiyseniz de ATM’lerin kartsız işlemler menülerini kullanarak kolaylıkla hesabınıza erişebilir ve para çekebilirsiniz.

Devamı

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Öne Çıkanlar