Connect with us

Güncel

Tüm Yönleriyle Kredi Notu ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir


Bankalardan kredi almak için önemli bir kriter olan kredi notu ile ilgili tüm yönleriyle kredi notu ve kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu nedir, kredi notu bileşenleri nelerdir ve kredi notu nereden ögrenilir hakkında tüm detaylar haberimizde…

Kredi notu düzenlemesinden önce maaş bordrosu ve nüfus cüzdanınızla gelirinizle orantılı olarak çok rahat kredi çekebiliyorken artık kredi notunuza göre kredi başvurunuz olumlu veya olumsuz değerlendiriliyor. Yani geliriniz yüksek bir düzeyde olsa bile kredi notunuz düşük ise kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilebiliyor. Diğer taraftan düşük bir gelirle birlikte yüksek bir kredi notuna sahipseniz kredi başvurunuz olumlu olarak değerlendirilebiliyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu 1995 yılında 11 banka tarafından ortaklaşa kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenen, müşterinin tüm finansal geçmişinden hareketle müşteriyi “en riskli” gruptan “çok iyi” gruba doğru kategorize bir puanlama cetvelidir. Bu doğrultuda KKB bankacılık sektörüne, bireysel ve kurumsal müşterilere kredi notu belirleme hizmeti vermek için sorgulama platformları kurulmuştur.

Kredi Notunun Bileşenleri

Kredi notunun iyi veya kötü olmasını etkileyen birçok bileşen vardır. Mevcut kredilerin ödenme zamanları kredi notunun %35’ini, mevcut hesap ve borç durumları kredi notunun yine %35’ini, yeni kredi kullanımı kredi notunun %11’ini, kredi kullanım yoğunluğu kredi notunun %10’unu diğer bileşenler ise kredi notunun %9’unu oluşturmaktadır.

Bu bileşenler yardımıyla 1’ den 1900’ e kadar oluşturulan kredi notu sizin kredi başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına etki eder. Kredi notu 1-699 arası en riskli, 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi ve 1700-1900 arası çok iyi olarak nitelendirilmektedir.

Kredi notunun bileşenler nelerdir açıklayalım.

-Mevcut kredilerin ödenme zamanı: mevcut kredilerinizin taksitlerinin ödenmemesi veya geç ödenmesi kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Öyle ki 1-2 gün gecikme dahi kredi notunuzu olumsuz etkilerden 30 günlük bir gecikme kredi notunuzu daha da aşağı çeker. Bu bileşen içinde sadece krediler değil kredi kartları da bulunmaktadır. Aynı şekilde kredi kartlarının da geç ödenmesi veya ödenmemesi bu anlamda kredi notunuzu etkiler.

-Mevcut hesap ve borç durumları: Bankalara olan borçlarınız, ek hesap borçları ve kredi kartı kullanılabilir limit durumu bu bileşen içinde yer almaktadır.

-Yeni kredi kullanımı: Yeni bir kredi sizin için alınan yeni bir risk olduğundan yeni kredi kullanımı kredi notunuzu düşürür.

-Kredi kullanım yoğunluğu: Birçok kez kredi kullanmış ve taksitlerini düzenli ödeyerek kredilerini kapatmış bir müşterinin kredi notu hiç kredi kullanmamış bir müşteriye göre daha yüksektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız ve kredi kartınız yoksa kredi notunuz düşük görülebilir. Kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz sorusunu merak ediyorsanız; öncelikle bir kredi kartı alarak kullanın ve borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyin. Bu sayede kredi notunuz yükselecektir. Birden fazla kredi borcunuz varsa ve bunların aylık ödemelerinde sıkıntı yaşayıp gecikme oluyorsa tüm borçlarınızı tek bir kredide yapılandırın ve aylık taksitlerini düzenli ödeyin. Tabi en önemlisi kredi taksitlerinizi ve kredi kartı borçlarınızı geciktirmeden ödemeniz. Tüm bunları yapmanız halinde kredi notunuz aydan aya yükselme trendine girecektir.

Kredi Notunuzu Nerden Öğrenebilirsiniz?

Kredi notunuzu bankanızın internet şubesinden her bankanın belirleyeceği ücret karşılığında veya 4,72 TL karşılığında sorgulama sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Advertisement
Yorum eklemek için tıklayın

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güncel

2019 Türkcell Kontörlü Hat Fiyatları

2019 Türkcell kontörlü hat fiyatları ne kadar oldu ? Faturasız ön ödemeli ya da halk arasında yaygın bilinen adıyla kontörlü hat fiyatları 2019 yılı için kaç lira oldu, Türkcell yeni sim kart kontörlü hat fiyatları kaç TL tüm detaylarıyla haberimizde.

Türkcell 2019 yılında geçerli olan yeni sim kart alımların da faturasız ya da diğer bir adıyla kontörlü hat fiyatları dönem dönem yeni alınan hattın içerisinde yüklü gelen krediye göre değişmekte. Hemen belirtelim haberimiz içerisinde yer alan fiyatlar bayiilere göre değişiklik gösterebilir ayrıca dönem dönem kota doldurmak isteyen bayiler çok daha düşük fiyatlara kontörlü hat satışı yapmaktalar. Fiyatlardan gördüğünüz üzere kontörlü hat fiyatları içlerinde bir miktar kredi ile gelmelerine rağmen yüksek. Özellikle gençler ve öğrenciler tarafından kontörlü hatların tercih edildiği gerçeğini dikkate alarak GSM operatorlerinin kontörlü hat fiyatları konusunda daha insaflı olmaları gerektiğini düşünmekteyim. En azından Gençler ve öğrenciler için ilgili yaş dilimlerine yönelik sms ve internet kampanyaları yaptıkları gibi kontörlü hat fiyatlarını da düşük tutabilirler.

2019 yılı Türkcell yeni kontörlü hat fiyatları şu şekilde.
Turkcell 5 TL Hediyeli : 41 TL
Turkcell 20 TL Hediyeli : 51 TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu fiyatlar kesinlik taşımıyor çünkü yeni hat alımında hatla birlikte gelen kredi oranı fiyatı yükseltebiliyor ya da azaltabiliyor ayrıca bayilerin ay sonu kota doldurma durumları varsa çok daha uygun fiyatlara kontörlü hat satışı yaptıkları oluyor.

Devamı

Güncel

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan Altın sadece günümüzde değil insanlık tarihinin tamamında en önemli,güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmuştur. Altın yatırımı yapacak olan altınları evde biriktirmek yerine bankalarda altın hesabına da yatırabilirler. Peki, Bankalarda altın hesabı nasıl açılır tüm detaylarıyla haberimizde.

Değerli bankaweb.com okurları Altın sadece günümüzün değil tüm dönemlerin en çok kazandıran yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu güvenli yatırım aracı sadece yastık altında değil, bankalarda altın hesabı açılarak da kullanılabilir. Bankalar da altın yatırımı için hesap açtıranlar bankaların çeşitli altın hesabı avantajlarından da faydalanılabilir. Bankada bulunan altınlar, düşüşlerden veya yükselişlerden etkilenebilir. Aynı evlerde saklanan altınlar gibi değerlendirilmelidir. Nasıl evde bulunan altının günden güne fiyatı değişiyorsa, bankada bulunan altının da fiyatında değişiklikler meydana gelecektir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişlere bağlı bulunan bir mevduat hesabıdır. Genellikle vadesiz olarak açılabilen altın hesabı, bazı bankalarda vadeli olarak da açılabilmektedir. Vadeli altın hesabından aylık belirli miktarda faiz elde edilir fakat vadesiz altın hesabından her hangi bir gelir elde edilmez. Dikkat edilmesi ve anlaşılması gereken en önemli nokta, altın fiyatlarındaki değişikliklerden olumlu veya olumsuz etkilenmesidir. Bankada bulunan altınlar altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte yükselebilir, altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte düşebilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça kolaydır. Altın hesabı açmak için öncelikle bankaların şubelerine gidilebilir. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, bu hizmetler yardımı ile tek tuşla altın hesabı açmak mümkündür. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri de kullanılarak altın hesabı açılabilir.

Daha önce hiçbir bankada hesap açılmamışsa, öncelikle bankalara nüfus cüzdanı ile gidilip hesap açtırılmalıdır. Başvuru için başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Altın Hesabının Avantajları Nedir?

Bankalarda bulunan altın hesapları sayesinde 7/24 altın işlemleri yapılabilir. Gerek satın alma işlemleri, gerek bozdurma işlemleri kolaylıkça yapılabilir. Eğer vadeli bir altın hesabı açılmışsa, bu altın hesabından gelir elde etmek mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan hırsızlığa karşı alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bankada bulunan altınlar, kaybolma ve çalınma risklerinden tamamen arındırılır.

Evde oluşabilecek deprem, yangın vb. afetlerden etkilenmez ve altın korunma altına alınmış olur. Ayrıca eski ve yeni tarihli altın olaylarına doğal olarak girilmez. Bankalarda her zaman gr hesabı yapılır. Bunların dışında işçilik masrafları, altın satan kişilerin koyduğu kâr miktarlarından etkilenilmez.

Devamı

Güncel

Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama, banka kara liste sorgulama nasıl yapılır, kara listede olup olmadığımı öğrenme, kara listede miyim öğrenme, kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenirim ve merkez bankası kara liste sorgulama yöntemleri hakkında bilgiler haberimizde…

Değerli okurumuz hayatınızın bir döneminde ekonomik sıkıntılarınız nedeniyle bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödeyememiş ve takibe düşmüş olabilirsiniz. Bankalara olan borçlarınızı ödeyemediğiniz de yasal takibe uğrarsınız ve bankalar sizi sorunlu müşterilerini aldıkları kara listeye dahil edebilirler. Kara listeye dahil edilirseniz uzun bir süre kredi veya kredi kartı gibi bankaların kredili hizmetlerinden yararlanamazsınız. Peki kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenirim? Kara liste sorgulama nasıl yapılır? Banka kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haberimizin hemen başında belirtmeden geçmeyelim bankaların kredi hizmetlerini kullanıyorsanız  borçlarınızın tamamını düzenli olarak gününde ödemek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki kullandığınız ürünlerin (Krediler, Kredi Kartları, Mevduat Hesapları) ödemelerini gününde yapmıyor, düzensiz ödeme performansı gösteriyorsanız banka siciliniz bozulmaya başlayacaktır. Bu tarz işlemlerin devamında banka borçlarınız yasal takibe düşerse de artık sizin hakkınızda kara liste işlemi başlamış olacaktır. Eğer borçlarınız yasal takibe düşer ve ödeme yapmamaya devam ederseniz kara listeye girmiş olursunuz.  Peki kara listede miyim nasıl öğrenebilirim?

Banka Kara liste sorgulama nasıl yapılır?

Ödeme performanslarınız ve tüm banka ürün kullanım detayları Merkez Bankası tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Durum böyle olunca ödeme olumsuzlukları da Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınacağından sorun yaşadığınız banka ve diğer tüm bankalar bu kara liste durumunu görecektir. Onun için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız ve kara listeye düşmemek için gayret göstermelisiniz. Eğer ki kara listeye düşerseniz bu durumun altından kalmak seneler sürecektir. Kara liste durumu sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlar Findeks sistemi ile beraber tüm bankalara aktarılacağı için tüm bankalar tüm sicilinizi görecektir.

Kara listede miyim nasıl öğrenirim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birden çok yolu olduğunu söyleyelim. Mesela kara listede olup olmadığınızı bir banka başvurusu yaparak anlayabilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında reddedilecektir. Eğer kara listede olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız en yakın bankaya giderek banka çalışanları ile görüşebilir, kredi notunuzu ve kredi sicilinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Banka çalışanı sizin kara listede olup olmadığınızı da görecektir. Öğrenmenin en basit ve ücretsiz yolu da budur. Bir diğer yöntem ise kredi notlarımızın kayıt altına alındığı ve tüm bankalar ile paylaşıldığı sistem olan Findeks sistemidir.

Findeks sistemi ile kara liste sorgulama: Eğer ki kredi kartı kullanıyorsanız 8 TL‘lik bir ödeme ile findeks.com üzerinden bankalar ile olan 5 yıllık geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Bankalardaki son 5 yıllık imajınızı findeks sayesinde öğrenebilir ve ücretsiz kara liste sorgulama yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem sayesinde kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

Kara listeden nasıl çıkabilirim?

Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız öncelikle bu duruma düşmenize sebep olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Geçmişten kalan borçlarınız varsa bunları sıfırlamadan kara listeden çıkamayacağınızı da unutmamalısınız. Sizin kara listeye girmenize sebep olan bu borçlar tamamen kapanmadan, bankaların sürekli takibi altında olacaksınız. Eğer borçlarınız avukata düştüyse hızlı bir şekilde avukatlar ile iletişime geçerek borçlarınızı ödeme yoluna gidebilirsiniz. Tüm uğraşlarınıza rağmen de kara listeden çıkamıyorsanız kara listede olanlara kredi veren bankalar isimli yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devamı

Öne Çıkanlar